Krds Farkas Istvn Isaszeg alpolgrmesterhez
2006.01.02. 15:15
Minstse a kpvisel-testlet tagjainak eddigi munkjt.
Vlasz: Ez a krds, illetve az erre adand vlasz mg tl korai lenne. A 2002. oktberi nkormnyzati vlaszts ta kt v telt el, ezrt vlemnyem szerint a feladatokkal, illetve azok vgrehajtsval kell foglalkoznia valamennyi kpviselnek. Termszetesen mr most is vannak olyan tmk, melyeket rdemes megemlteni, s amelyek alapjn a kpviseli hozzlls megtlhet. Meggyzdsem, hogy a kpviselk munkjt a „Farkas trvny” alapjn kell rtkelni. A „trvny” gy szl: Az eredmny minst, minden ms csak res szveg! Ahhoz, hogy eredmny legyen, minden kpviselnek az eskjnek megfelelen kellene dolgoznia. Az esk ugyanis kimondja: „…eskszm, hogy…megbzatsomhoz hven, prtatlanul, lelkiismeretesen jrok el, s legjobb tudsom szerint, minden igyekezetemmel Isaszeg javt szolglom.”
A krds teht az, hogy kik azok a kpviselk, akik tesznek is valamit az eredmnyekrt, s kik azok, akik keresztbe tesznek? Termszetesen eljn annak is az ideje, amikor erre a krdsre vlaszolok, s megnevezem ezeket is, azokat is. De milyen trvnyi lehetsgei vannak a kpviselnek ahhoz, hogy az eredmnyekrt dolgozzon is?
Ezekbl nhnyat megemltek:
Minden kpvisel rsos felkrst kap arra, hogy tegyen javaslatot a kvetkez vben elvgzend feladatokra. Ez ebben az vben is gy trtnik. Az eredmny? Siralmas! Vannak olyan kpviselk, akik soha, semmilyen javaslatot nem tettek! Hol is van az Isaszegrt val igyekezet? Tbbek kztt ez volt az egyik oka annak, hogy „trvnyestsk” a kpvisel-csoport, kzismertebb nevn a frakci megalaktsnak lehetsgt. A mi kpvisel-csoportunk gyakorlatilag mr 2002. oktbere ta mkdik, gy az idn csupn nevet kapott. Most azoknak a nevt rom le, akik nem tagjai az „sszefogs Isaszegrt” kpvisel-csoportnak:
Barkczi Jzsefn, Hank Sndor, Markel Istvn, Pnzes Jnos, Szilrdi Lszl, Turnyi Lszln, Dr. Veres Ferencn. Nevezetteket a tovbbiakban ellenzkieknek fogom nevezni.
rdekes lenne tudni, hogy a felsoroltak mirt nem alaktottak eddig frakcit, hiszen ahhoz t f is elegend? A frakciban val egyeslsnek pontosan az a clja, hogy tbb kpvisel alakt ki kzs llspontokat, hatroz meg feladatokat, stb. Persze a frakci mkdtetse flttbb munka- s idignyes! Mirt? Azrt, mert szinte sznet nlkli kapcsolattartst ignyel a tagok kztt, s gyakori megbeszlst tesz szksgess. Pldul az sszefogs frakcinkban az a gyakorlat, hogy minden tmt megbeszlnk, mieltt azok a bizottsgok el kerlnnek. A bizottsgokban ott vannak a frakcink tagjai is, akik alaposan ismerik a tmkat. Termszetesen a bizottsgok tehetnek mdost indtvnyokat, s tesznek is. Ezeket gyakorlatilag azonnal tudjuk - a mr emltett kapcsolattarts eredmnyeknt - ezrt, amennyiben szksges, jra frakci-megbeszlst tartunk, ahol megtrgyaljuk a bizottsgi mdost indtvnyok elfogadhatsgt. Kvetkezskppen, amit a polgrmester dntsre elterjeszt, azzal egyetrtnk, ezrt mi csodlkoznival van azon, hogy frakcink tagjainak tbbsge nem mondja el a tmval kapcsolatos vlemnyt? Mindezek utn, enyhn szlva furcsllom Pnzes Jnos rnak azon agglyt, hogy „az rdemi vita korltozsval olyan jogostvnyt kapott a hatalmat gyakorl tbbsg, ami szavazgpp teheti az nkormnyzatot.” Pnzes r legfbbkppen azt fjlalja, hogy egy kpvisel egy tmhoz egyszer szlhat hozz, maximlisan 3 percig. Ezzel szemben nekem az a vlemnyem, hogy a kpvisel-testleti ls nem tletbrze! Nem akkor s ott kell a dntsre elterjesztett tmkat gy „sztszedni”, mint floki a tollsprt!
Itt jn be megint a frakci jelentsge. Amennyiben az ellenzkiek frakcit alaktannak, s gy - meggyzdsem - nagyobb eredmnyeket tudnnk elrni. De mit is eredmnyezhetne az, ha helyt adnnk Pnzes r elkpzelsnek, azaz minden tmhoz minden kpvisel korltlan szmban s korltlan ideig szlhatna hozz? A vlasz egyszer: a kpvisel-testletet dntskptelenn lehetne tenni! Hogyan? Obstrukcis mdszerrel! Az obstrukci ugyanis nem ms, mint a hatrozathozatalok megakadlyozsa, ksleltetse a hozzszlsok vgellthatatlan sorozatval. Ezek utn nagyon szeretnm tudni, hogy Pnzes r tnyleg a demokrcit flti, vagy a kpvisel-testleti dntsek meghozatalt akarja akadlyozni? Remlem nem ez utbbi a clja!
Folytatva a kpviselk lehetsgeit:
Brmely kpvisel elterjesztst tehet. Elterjesztsnek minsl a kpvisel-testletnek trgyalsra javasolt rendelet- vagy hatrozattervezet, beszmol s tjkoztat. Nem tudok arrl, hogy az elmlt kt vben brmelyik ellenzki kpvisel elterjesztst tett volna. Hol is van teht az Isaszegrt val igyekezet? Taln ha frakciba tmrlnnek, ezt a lehetsget kihasznlnk.
Brmely kpvisel a polgrmesterhez, az alpolgrmesterhez, a jegyzhz, a bizottsgok elnkeihez, s a tancsnokokhoz nkormnyzati gyben interpellcit intzhet. Az interpellcit - az lst megelzen legalbb 3 nappal - a polgrmesternl kell benyjtani. Az interpellcinak tartalmaznia kell az interpelll nevt, az interpellci cmzettjt, s annak trgyt. Az interpellci cmzettje az lsen, szban, 3 percben, vagy az lst kvet 15 napon bell rsban kteles rdemi vlaszt adni. Amennyiben az interpelll a vlaszt nem fogadja el, gy abban a kpvisel-testlet hatroz. Mily furcsa, hogy eddig mg egy interpellci sem volt. gy ltszik, hogy Dr. Veres Ferencnnek, Turnyi Lszlnnak, Pnzes Jnosnak, Szilrdi Lszlnak s Markel Istvnnak knnyebb helyi leglis s illeglis lapba irogatni, mint nkormnyzati gyben megalapozott interpellcit elterjeszteni.
Brmely kpvisel a kpvisel-testlet rendes lsn a polgrmesterhez, az alpolgrmesterhez, a jegyzhz, a bizottsgok elnkeihez, a kpvisel-testlet, valamint a Polgrmesteri Hivatal hatskrbe tartoz brmely gyben krdst intzhet, amelyre az lsen szban, vagy legksbb 15 napon bell rsban rdemi vlaszt kell adni. Csakhogy az tud rdemi krdst feltenni, aki „egytt l” az nkormnyzati esemnyekkel, megoldand feladatokkal, stb. Hogy ez mennyire gy van, emltsre rdemes az albbi kt eset:
Hardi Pter, a SZABAD FLD jsgrja a lap 2004. oktber 8.-i szmban ezt rja: „Nem jrok sokkal jobban Pnzes Jnossal sem, aki pedig az elz ciklusban a beruhzs felelse volt. Nemcsak azrt nem beszl, mert kti a titoktartsi ktelezettsge, hanem azrt sem, mert, ahogy lltja, a polgrmester nem avatja be a rszletekbe.” Az, hogy mely beruhzsrl van sz, a tma szempontjbl kzmbs. A kpvisel-testlet nem egyedl a polgrmestert, hanem egy bizottsgot bzott meg azzal, hogy a beruhzval trgyaljon. Ennek a bizottsgnak tagja a polgrmesteren kvl az gyvd, a pnzgyi vezet, valamint Gdor Jzsefn s Skultti Csaba bizottsgi elnk. Minden hnapban megbeszls van, melyrl jegyzknyv kszl. Teht az a kpvisel, akit a tma rdekel, nem csak a polgrmestertl, hanem nevezett kt bizottsgi elnk brmelyiktl informldhat. Persze csupn akkor, ha krdez!
Turnyi Lszln kpvisel asszony esete ennl jval kacifntosabb. a kzelmltban, a vllalkozk lapjban marasztalta el a polgrmestert ezzel a szveggel:
„Sajnos a polgrmester r nem csak a lakossgot, de a kpviselk egy rszt sem tjkoztatja megfelelen. Az tptssel kapcsolatos hitelkonstrukcirl sem tud a lakossg, amely laksptsi llami tmogatssal prosul, vagy feljtsi eltakarkossgi lehetsg.”
E szveg elolvassa utn kt krds fogalmazdott meg bennem: 1. Mirt hangolja Turnyin kpvisel-asszony a polgrmester ellen az isaszegieket, vagy 2. Tnyleg ennyire tjkozatlan Turnyin kpvisel-asszony az tptsi tmban?
A krdsekre a vlaszt mindenki megfogalmazhatja, melyhez az albbi „segtsget” tudom adni: Elszr: Az nkormnyzati tjkoztat 2003. jliusi szmban a polgrmester rszletesen ismertette az tptssel kapcsolatos pnzgyi konstrukcit. Ezt kpvisel-testleti dnts elzte meg. Msodszor: 2003. v vgn lakossgi frum volt, ahol a pnzgyi szakember magyarzta el ugyanezt. Harmadszor: Szerzdsktskor minden szerzdskt rszletes tjkoztatst kapott. Negyedszer: Minden szerzdskt egyttmkdsi megllapodst s nyilatkozatot rt al az nkormnyzattal, melyekben a felek jogai s ktelessgei lettek rgztve. Ezekkel a dokumentumokkal a szerzdsktk rendelkeznek. Ezeket a dokumentumokat szintn a kpvisel-testlet hagyta jv. tdszr: minden szerzdskt ez v prilisban rsos tjkoztatst kapott az tptsrl. Ennek szvegt szintn a kpvisel-testlet hagyta jv.
Nehezen tudom elkpzelni azt, hogy Turnyin kpvisel asszony mindezt nem tudta akkor, amikor a polgrmestert a tjkoztats elmulasztsval vdolta meg. Ha valaki azt a kvetkeztetst vonja le ebbl, hogy Turnyin kpvisel asszony egy abszolt negatv szemlyisg, gy az illet tved. Amikor ez v janurjban kpviselv vlasztottk, mg az prilis 6. utcban nem volt meg az tptshez szksges ktharmados tbbsg. Megkrtem t arra, hogy prblja meg a szksges szm ingatlantulajdonosokat beszervezni. Tny, hogy kb. egy hten bell hozta a szksges mennyisg, kitlttt s alrt szerzdseket. Tovbb: Turnyin kpvisel asszony az egyedli, aki az ellenzkiek kzl megnzte az utak engedlyezsi tervt s ttanulmnyozta a szerzdst. A tbbieket nem rdekli.
Befejezsl jra mindenki figyelmbe ajnlom a „Farkas trvnyt”: Az eredmny minst, minden ms csak res szveg! Eljn annak is az ideje, amikor trsaimmal egytt az eredmnyekhez odarjuk azoknak a nevt, akik azok elrsben rszt vettek. Az lesz az igazi minsts.
Farkas Istvn
|